Artur Karp Artur Karp

Odszedł Pan mgr Artur KARP

nekrolog Artur Karp
Nekrolog Artur Karp

Z głębokim żalem i smutkiem informujemy, że 24 maja 2022 r. zmarł Artur Karp – indolog, wykładowca kultury i historii Indii na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, z którym był związany od 1969 roku, oraz gościnnie na innych uczelniach (m.in. w Modern European Languages  Dept., Delhi University, Indie); były stypendysta Cochran Scholarship (socjologia wsi i formy  pracy z młodzieżą obszarów wiejskich) Michigan State University USA, a także wykładowca w Collegium Civitas.

Członek Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczpospolitej Polskiej od 2000 roku. W pracach Komisji pod Jego redakcją opracowany został zeszyt 4. „Nazewnictwa geograficznego świata” – „Azja Południowa”, w którym jednocześnie był autorem większości wykazów nazw (wykazy z obszaru Bangladeszu, Bhutanu, Indii, Nepalu, Pakistanu), natomiast w zeszycie 7. „Azja Południowo-Wschodnia” był autorem wykazu nazw z obszaru Mjanmy (Birmy). Był także autorem przyjętych przez Komisję zasad latynizacji dla języków hindi, malediwskiego, nepalskiego, syngaleskiego i tamilskiego oraz współautorem zasad latynizacji dla języka urdu. W ramach prac Komisji był także członkiem funkcjonującego w latach 2016–2021 Komitetu Redakcyjnego Wykazu Nazw Budowli.

Uczestniczył także w opracowaniu wielu innych publikacji, m.in. był współautorem i członkiem Rady Konsultantów encyklopedii Religia. Encyklopedia PWN, t. I-X (PWN, Warszawa 2001–2004). Głównymi obszarami zainteresowań i badań Artura Karpa był buddyzm, historia Indii starożytnych, antropologia i socjologia kultury Indii. W ostatnich latach pisał książkę na temat początków buddyzmu, w której planował zamieścić własne przekłady tekstów z Kanonu palijskiego.

Składamy wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie i Bliskim.

© 2023 Uniwersytet Warszawski. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron: OlimpWeb